Skopiuj link

Renewal Personified – rozmowa Janusza Makucha i Yossiego Klein Haleviego

Z okazji jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, gośćmi specjalnego wydania rozmów Taube Center for Jewish Life and Learning byli Janusz Makuch, założyciel i Dyrektor FKŻ oraz Yosi Klein Halevi. Rozmowa dotyczyła 30. edycji FKŻ.

Trudno uwierzyć, ze pierwsza edycja FKŻ odbyła się ponad 30 lat temu. W roku 1988 – w cieniu walącego się reżimu komunistycznego – dwóch nieżydowskich działaczy zdobyli się na niemożliwe: po raz pierwszy od końca II wojny światowej tematy żydowskie stały się na nowo częścią życia społecznego i kulturalnego.

Yosi Klein Halevi tak mówi o rozmowie: oto moja rozmowa z moim kochanym Januszem Makuchem, wspaniałym twórcą i dyrektorem Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, najlepszego Festiwalu Kultury Żydowskiej na świecie. Ta głęboka, bardzo osobista rozmowa skupia się na Janusza motywacji: dlaczego nieżydowski Polak zdecydował się poświęcić swoje życie kulturze żydowskiej, co porusza go w judaizmie i Izraelu oraz dlaczego ten festiwal jest dla Janusza kadiszem (modlitwą – jak zauważa – która jest nie o śmierci, ale o życiu) dla polskich Żydów.

Rozmowa spotkała się z bardzo dużym odzewem słuchaczy z całego świata. Lili Haber, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu napisała, że ta rozmowa była dla mnie oświeceniem; otworzyła mi oczy na wiele spraw, pokazała mi wiele punktów widzenia. Bardzo dużo się z tej rozmowy nauczyłam, za co bardzo bardzo dziękuję.

Zapraszająca i włączająca formuła FKŻ wydaje się szczególnie ważna w dzisiejszych czasach. Zapraszamy do posłuchania nagrania rozmowy (w języku angielskim), którą prowadziła Helise Lieberman.