Skopiuj link

Press room

KONTAKT DLA MEDIÓW
Robert Gądek, e-mail: robert@jewishfestival.pl

30. FEESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ | OGIEŃ | press info

Jubileuszowa, 30. edycja Festiwalu Kultury żydowskiej odbędzie się pomiędzy 25 czerwca i 4 lipca na krakowskim Kazimierzu.

Motywem przewodnim będzie – jak już wielokrotnie zapowiadaliśmy – Ogień, jako drugi z żywiołów (29. FKŻ poświęcony był ziemi). W tym roku oddajemy również głos kobietom – festiwal pokaże głównie ich punkt widzenia na sprawy współczesnego świata, pokażemy, jak żydowskie kobiety zdobywały swoje miejsce w tradycyjnie patriarchalnym świecie. 

Choć w tegorocznym programie zabraknie kilku kultowych wręcz wydarzeń (jak chociażby Szalom na Szerokiej, czy tez inaugurującego FKŻ Koncertu Kantorów), to nowa formuła festiwalu oraz wiele nowych formatów i propozycji wprowadzi zdecydowanie nową jakość do ponad 30-letniego festiwalu.

Festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ, który postawimy na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych : od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJskich, czy też koncertów.

To w Namiocie FKŻ zadebiutuje Aga Kozak ze swoim porannym cyklem spotkań o żydowskim spojrzeniu na współczesny świat: kuchnię, design, tożsamość. Marta Majchrzak, autorka bloga herstories.pl, przygotowała serię spotkań o Siostrzeństwie, o ogniu opowie Anda Rottenberg, prof. Jacek Leociak, Janusz Makuch i prof. Ernest Niemczyk. Posłuchacie Janka Młynarskiego z jego nowym zespołem, izraelsko-niemieckiego punka w wykonaniu Jelaous, elektroniki prosto z Tel Awiwu – Dark Matter i niesamowitego żeńskiego tria wokalnego Gurgulitza.

Poza Namiotem FKŻ zaprosimy Was do Muzeum Inżynierii Miejskiej na koncert Łona i Webber + The Pimps, do Collegium Maius, gdzie izraelski Dark Matter wspólnie z polską wokalistką Erith złożą nowoczesny hołd Kopernikowi oraz do synagogi Tempel na pierwszy w Polsce … Koncert Kantorek!

Spacerując po Kazimierzu natkniecie się również na różnorakie instalacje i działania, które przygotowaliśmy dla Was pod wspólnym tytułem Kumzits – artyści z Izraela, Niemiec i Polski, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów świata przygotowali zdalnie swoje specjalne projekty związane z Kazimierzem – jego historią i współczesnością.

Łącznie w ramach 30. FKŻ odbędzie się 128 wydarzeń. Zdecydowana większość z nich będzie transmitowana na żywo na specjalnie tworzonej w tym celu platformie streamingowej (30.jewishfestival.pl), którą udostępnimy tuż przed festiwalem. 

Wydarzenia te przygotowało dla Was 112 artystów, a w ich sprawnej realizacji pomoże nam  międzynarodowa grupa 60 wolontariuszy z … 14 krajów świata: Włoch, Izraela, Peru, Azerbejdżanu, Polski, Indii, Pakistanu, Kongo, Ukrainy, Francji, Węgier, Niemiec, Portugalii i Hiszpanii.

Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, program towarzyszący festiwalowi przygotują nasi partnerzy: Żydowskie Muzeum Galicja oraz JCC Kraków.

Wszystkie wydarzenia w Namiocie FKŻ będą dostępne bezpłatnie – podobnie jak transmisje wydarzeń na żywo w internecie. Bilety na koncerty odbywające się poza Namiotem dostępne są na stronie jewishfestival.pl Bilety na wydarzenia organziowane przez partnerów są dostępne wyłącznie u partnerów.

Wydarzenia 30. FKŻ będą realizowane z zachowaniem aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych, związanych z pandemią Coronavirusa, w tym też limitów osób obecnych na wydarzeniach. Szczegółowe informacje zawarte są w programie 30. FKŻ.

PARTENEREM 30. FKŻ JEST WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Dodatkowe informacje i materiały znajdują się pod linkami poniżej.

AKREDYTACJE NA 30. FKŻ

Aby otrzymać bezpłatną akredytację na 30. FKŻ, prosimy o wypełnienie i odesłanie na adres robert@jewishfestival.pl (temat: akredytacja 30. FKŻ) zamieszczonego poniżej formularza.

Akredytacje będzie można odebrać w biurze FKŻ przy ulicy Józefa 36 w piątek, 25 czerwca.

W razie jakichkolwiek pytań bardzo proszę o kontakt: robert@jewishfestival.pl

FORMULARZ AKREDYTACJI 30. FK

REGULAMIN AKREDYTACJI FKŻ

30. FKŻ | LINKI I MATERIAŁY DO POBRANIA

Janusz Makuch – 30. FKŻ: Ogień / wstępniak

Opis programu 30. FKŻ

Kalendarium i szczegóły wydarzeń 30. FKŻ

Program w wersji pdf

Plakaty 30. FKŻ / Studio Otwarte

Zdjęcia artystów 30. FKŻ

POZOSTAŁE MATERIAŁY

Logotyp FKŻ ostał zaprojektowany przez Studio Otwarte | logopack FKŻ

Zdjęcia z poszczególnych edycji są dostępne na Flickr. Są one do wykorzystania nieodpłatnie w celach niekomercyjnych, pod warunkiem podpisania ich nazwą wydarzenia / festiwalu oraz nazwiskiem autora (jest umieszczone w nazwie plików). Komercyjne użycie zdjęć lub wykorzystanie w celach nie związanych bezpośrednio z FKŻ, wymaga zgody SFKŻ oraz autora – w tym celu prosimy o kontakt | zdjęcia FKŻ

Filmy o FKŻ i klipy z koncertów oraz pełne koncerty są dostępne na kanale FKŻ na You Tube oraz Vimeo. Dysponujemy materiałami video wysokiej rozdzielczości z niektórych koncertów – w celu ich otrzymania oraz aby omówić warunki wykorzystania, prosimy o kontakt | kanał FKŻ na YouTubekanał FKŻ na Vimeo

Plakaty FKŻ są od 2013 roku są projektowane przez Studio Otwarte, wcześniej plakaty każdej edycji projektowane były przez różnych artystów, m.in. Ryszarda Horowitza, Rafał Olbiński, Hakobo, Janusz Dudziński, Piotr Kunce, Witold Siemaszkiewicz, Oded Ezer i inni | plakaty FKŻ