Skopiuj link

Jerozolima – partnerem 30. FKŻ

Od wielu już lat FKŻ jest największym ambasadorem kultury izraelskiej na świecie. Artyści izraelscy stanowią zdecydowaną większość zapraszanych na festiwal gości. Izrael – i jego stolica w Jerozolimie – jest punktem odniesienia do naszego rozumienia współczesnej kultury żydowskiej.

Festiwal Kultury Żydowskiej dedykowany był Jerozolimie. Ale każda edycja FKŻ zabiera Was do Izraela, do jego stolicy, do serca współczesnej kultury żydowskiej.

Współpracujemy z wieloma artystami i instytucjami z Izraela, pokazując, jak wielowymiarowy jest ten kraj. Od koncertów ortodoksyjnych kantorów, które przygotowuje dla nas Yosi Notkowitz, po szalone noce z DJami telawiwskiego Tederu. Jedną z ważniejszych dla FKŻ instytucji w Izraelu jest jerozolimski kolektyw artystów HaMiffal. Urząd Miasta Jerozolimy oddał im w użytkowanie dawną fabrykę (ha’miffal po hebrajsku o właśnie fabryka) w sąsiedztwie Starego Miasta, gdzie kilkudziesięciu artystów realizuje swoje projekty. Dla FKŻ HaMiffal przygotował dwa projekty: Sambation w 2018 roku i Lost and Found w roku 2019. W tym roku artyści związani z HaMiffal są ważną częścią projektu Kumzits.

Współpracę tę docenił burmistrz Jerozolimy Moshe Lion, który przesłał nam woje przesłanie dla organizatorów i uczestników jubileuszowego Festiwalu Kultury Żydowskiej.