Skopiuj link

30. FKŻ | wizytówka Małopolski

Od wielu już lat Festiwal Kultury Żydowskiej promuje Małopolskę – podobnie jest też w tym roku. FKŻ został zaproszony do nowego projektu „Wizytówki Małopolski” wraz z innymi wydarzeniami, które promują region, wzmacniają poczucie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców województwa oraz budują silną markę „Małopolska”.

Wszystkie te wydarzenia pokażą bogactwo kulturowe Małopolski, jej różnorodność, przywiązanie do tradycji, którą przekuwają w nowoczesny styl życia. Festiwal Kultury Żydowskiej pokazuję kulturę żydowską, która przez stulecia miała ogromny wpływ na życie w naszym regionie. To tutaj powstały wielkie chasydzkie dynastie, to tutaj aktywni byli żydowscy reformatorzy – wszyscy oni wspólnie ze swoimi polskimi sąsiadami budowali to, co dzisiaj nazywamy naszym małopolskim dziedzictwem kulturowym.

Będąc Wizytówką Małopolski, FKŻ nie tylko promuje region w Polsce i za granicą, ale też kontynuuje jej wielokulturową tradycję, która stała się jednym z czynników wyróżniających ją spośród innych regionów naszego kraju.

Szanowni Państwo!

Małopolska to miejsce, w którym tradycja współgra z nowoczesnością. Miejsce, które wyróżnia bogata kultura, a także otwartość, gościnność i niesamowita energia. To, między innymi, dzięki nim doceniany jest wielki potencjał naszego regionu. Wierzymy, że spójne i kreatywne działania promocyjne są dziś kluczem do budowania w świadomości mieszkańców regionu, turystów, jak i naszych partnerów przekonania, że Małopolska oferuje zawsze to, co ma najcenniejszego.

Nasz nowy projekt pod nazwą „Wizytówki Małopolski” ma na celu wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej wśród mieszkańców oraz budowanie silnej marki Małopolska poprzez wizerunkową obecność Województwa Małopolskiego, jako partnera największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń.

Jednym z nich jest – odbywający się od 1988 roku – Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który w tym roku świętuje jubileuszową, 30. edycję. Z lokalnego wydarzenia prezentującego kulturę Żydów z Galicji, Festiwal stał się nie tylko najbardziej rozpoznawalnym i kojarzonym z Krakowem, ale też najważniejszym Festiwalem prezentującym kulturę żydowską w Europie. Mocno osadzony w kilkusetletniej wielokulturowej tradycji Małopolski, Festiwal Kultury Żydowskiej prezentuje współczesną i nowoczesną kulturę tworzoną przez Żydów na całym świecie, przyciągając każdego roku dziesiątki tysięcy gości z Polski i zagranicy na krakowski Kazimierz.

Drodzy Państwo, mam nadzieję, że przed nami rok bogaty w interesujące wydarzenia muzyczne i inicjatywy, które zwrócą uwagę na Małopolskę – jako ważne centrum życia kulturalnego.

Serdecznie pozdrawiam,

Witold Kozłowski
Marszałek Województwa Małopolskiego

fot.: Edyta Dufaj