Skopiuj link

Sh’virat Ha-Kelim. Rozproszone Iskry Muzyki Żydowskiej 

25.06.2021 - 18:00 / Radio Kraków 101,6 FM | Radio Kraków Online

W ciągu 33 lat przemian i nieustannego rozwoju, Festiwal Kultury Żydowskiej stał się bodaj największą skarbnicą muzyki żydowskiej – zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej. Na festiwalowej scenie gościły setki najwybitniejszych twórców żydowskich reprezentujących wszelkie gatunki muzyczne, począwszy od sztuki kantoralnej, na hip-hopie nie tyle skończywszy, ile zatrzymując się na chwilę.

Aby oddać bogactwo muzyki, jaka do tej pory rozbrzmiewała na Festiwalu, najlepiej będzie posłużyć się obrazem zainspirowanym Kabałą i teorią pękniętych naczyń; wyobraźmy sobie, że na samym początku wszystkie dźwięki żydowskiego świata i ich niezliczone konfiguracje mieściły się w jednym, wielkim rezonansowym pudle. I że pod wpływem potężnej energii łączących się ze sobą dźwięków, to pudło pękło niczym gliniane naczynie.

Rozpierzchły się dźwięki po świecie jak iskry zrodzone z ognia, tworząc przeróżne ogniska na mapie Izraela i całej Diaspory. I to my, czyli FKŻ , wyszukujemy te najpiękniejsze, lśniące blaskiem geniuszu, by wspólnie, raz w roku, w Krakowie, przeżyć eksplozję piękna, skupionego przez dziewięć dni w Żydowskim Mieście Kazimierz.

 

Współpraca: Radio Kraków

 

Janusz Makuch

Partnerzy festiwalu