Skopiuj link

Sh’virat Ha-Kelim. Rozproszone Iskry Muzyki Żydowskiej  cz.2

01.07.2021 - 13:30 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36 | live: 30.jewishfestival.pl

Czworo znakomitych żydowskich muzyków z różnych części świata rozmawia ze sobą o wielu obliczach współczesnej, żydowskiej muzyki, nie beznamiętnie, lecz z ogniem,  który jako jedyny, łączy wszelkie przeciwieństwa we wspólny płomień pasji i miłości. Każdy z nich po wielokroć wniósł do gmachu Festiwalu swoją muzyczną wizję, odrębny sposób wyrażania tego samego świata.​

Neta Elkayam (Izrael) – Neta Elkayam, zdobyła międzynarodowe uznanie jako wykonawczyni muzyki północnoafrykańskiej. Na scenach całego świata współpracowała z wybitnymi lokalnymi i międzynarodowymi muzykami oraz orkiestrami. Otrzymała nagrody takie jak ACUM Award i Sami Michael Award oraz była nominowana do Ophir Oscar Award za główną rolę w musicalu Red Fields (Mami) z 2019 roku.

Jeremiah Lockwood ( USA ) pochodzi z rodziny o tradycjach kantoralnych, zajmuje się muzyką liturgiczną – nie tylko tę z synagog, ale rónież z innych, niż żydowska tradycji. Jest liderem The Sway Machinery, z którym występował dwukrotnie na FKŻ.

Raphael Rogiński ( Polska ) –  Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury, a także badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym.  Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem: Shofar i Cukunft.

Frank London ( USA ) – „Legenda”  świata żydowskiej muzyki, jeden z najpotężniejszych „filarów ognia” i, de facto, twórców naszego Festiwalu. Trębacz, kompozytor wyznaczający nowe szlaki w świecie klasycznej, współczesnej, awangardowej muzyki żydowskiej.

Frank London

Partnerzy festiwalu