Skopiuj link

Program Literacki: Bernardo Kucinski: Długi cień kata

04.07.2021 - 17:00 / Namiot FKŻ | streaming live: 30.jewishfestival.pl oraz playkrakow.com

Narrator K. Relacja z pewnych poszukiwań – powieść Bernardo Kucinskiego, brazylijskiego dziennikarza polsko-żydowskiego pochodzenia, podejmuje długoletnie i bezowocne poszukiwania córki zaginionej w czystkach politycznych z okresu junty wojskowej.

Fikcja oparta na prawdziwej historii zaginięcia siostry autora podniosła w Brazylii ważną debatę związaną z nierozliczeniem sprawców mordów dokonanych w latach 70. XX wieku na zlecenie współpracującego z ówczesnymi władzami USA reżimu, a nawet zamiataniem sprawy pod dywan przez przedstawicieli obecnych władz. „Kto szuka kości? Psy szukają kości” – usłyszeli bliscy ofiar od obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro. Z bohaterem jednej z najbardziej poruszających rozmów zamieszczonych w tomie Z niejednej półki Michała Nogasia połączymy się z przestrzeni namiotu FKŻ.

Spotkanie w formie hybrydowej – połączenie online z udziałem publiczności.

Wydarzenie organizowane we współpracy z KBF, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bernardo Kucinski

Partnerzy festiwalu