New Jewish Voices From Germany – debata
04.07.2021 - 15:00 / Namiot FKŻ | streaming live: 30.jewishfestival.plSasha Salzmann jest dramatopisarką i pisarką urodzoną w Wołgogradzie i mieszkającą w Berlinie, Talya Feldman jest artystką urodzoną w Denver i mieszkającą w Hamburgu. Wraz z tegorocznym gościnnym kuratorem Maxem Czollkiem, opowiedzą o kondycji sztuki żydowskiej w Niemczech i o tym, jak daje ona wyraz nowemu żydowskiemu samozrozumieniu.
Powieściopisarka, dramaturg, eseistka i kuratorka Sasha Salzmann była współzałożycielką pisma kulturalno-społecznego „freitext” i dyrektorem STUDIO Я w Maxim Gorki Theater w Berlinie. Dzieła teatralne Salzmann zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i otrzymały m.in. Nagrodę dla Sztuki Performatywnej Akademie der Künste 2020. W 2017 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Außer sich” (Suhrkamp), przetłumaczona na 16 języków i nominowana do niemieckiej nagrody książkowej. Sasha Salzmann moderuje comiesięczny cykl dyskusji „Apropos Gegenwart” w wiedeńskim Burgtheater, na przemian z wiedeńską filozofką i publicystką Isolde Charim.
http://sashamariannasalzmann.com/
Talya Feldman jest artystką medialną osadzoną w czasie, pochodzącą z Denver, Colorado a obecnie pracującą w Hamburgu w Niemczech. Uzyskała tytuł BFA w School of the Art Institute of Chicago i jest absolwentką Hochschule für bildende Künste Hamburg. Jej ostatnie wystawy to In the Making z artystycznym kolektywem Odessa Nomadic oraz Elegy w Muzeum Żydowskim we Frankfurcie. Instalacja dźwiękowa Feldman zatytułowana Przemoc, której byliśmy świadkami jest naszym ciężarem, jest obecnie prezentowana w Muzeum Żydowskim w Berlinie. Feldman, która przeżyła rasistowski antysemicki atak w Halle 9 października 2019 roku, zyskała również uznanie za swoje projekty dotyczące zwalczania prawicowego terroryzmu we współpracy z aktywistyczną organizacją NSU-Watch.
Max Czollek mieszka w Berlinie, gdzie urodził się w 1987 roku. W 2012 roku otrzymał dyplom z nauk politycznych na TU Berlin. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora w Ośrodku Badań nad Antysemityzmem Technische Universität Berlin. Od 2009 roku jest członkiem kolektywu poetyckiego G13. W latach 2013-2018 był kuratorem międzynarodowego projektu Babelsprech.International, mającego na celu zbliżenie młodej niemieckojęzycznej i europejskiej sceny lirycznej. Wraz z Sashą Marianną Salzmann był inicjatorem Desintegration. Ein Kongress zeitgenössischer jüdischer Positionen (2016), Radikale Jüdische Kulturtage (2017) w Studio Я teatru Maxim Gorki Theater Berlin. W roku 2020 zainicjował międzynarodowego Tage der Jüdisch-Muslimischen Leitkultur, których był kuratorem. Jego liryczne książki „Druckkammern” (2012), „Jubeljahre” (2015) i „Grenzwerte (2019) zostały wydane przez Verlagshaus Berlin. Jego eseje „Desintegriert Euch!” (2018) i „Gegenwartsbewältigung” (2020) zostały opublikowane przez wydawnictwo Carl Hanser Verlag.