Skopiuj link

KUMZITS: „The Artist is Absent” – Noa Arad Yairi

01.01.1970 - 11:00 - 19:00 / Kazimierz | różne lokalizacje

W 2018 odwiedziłam Kraków na zaproszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej. W tym roku nie będzie mnie tu osobiście. Moja nieobecność jest fizycznie widoczna. Moje autoportrety znajdziesz na całym Kazimierzu – porzucone, bez żadnej ochrony, czekają z nadzieją na znalezienie nowego domu. Czy jeśli mnie zauważysz, zaprosisz mnie do siebie? 

Czas trwania: codziennie, 24/7 

Lokalizacja: cały Kazimierz 

 Noa Arad Yairi tworzy w Jerozolimie. Ukończyła komunikację wizualną na WIZO Academy of Design w Hajfie w 1988 roku. W latach 1989-2007 prowadziła własne studio designu. Od 2012 Noa współpracuje z grupą Empty House oraz z Musalla Group w zakresie projektów artystycznych w przestrzeni publicznej. Prowadzi zajęcia z rzeźby na Emuna Academic College of Art, jest doradczynią projektową w Bezalel Academy of Art and Design. 

Od 2009 roku Noa skupia się na tworzeniu rzeźb i instalacji. Pracuje w studiu, jak również tworzy sztukę site-specific, wychodzącą z historycznej, kulturowej i politycznej narracji związanej z danym miejscem. Jej dzieła były prezentowane na wystawach i w ramach projektów site-specific w Izraelu i za granicą, m.in. Synecdoche, galeria Tzadik, Tel Awiw (2011); Infiltration (Beyond the 100 meter radius), performens, He’ara 13, Sala Manca Group (2020); If they show me blood, “The 11th Sybil”, galeria Beita, Jerozolima (2019); Splitting “Hinter/vor und nach der Mauer” (Za/przed i po Murze), Klostergalerie Zehdenick, Niemcy (2019); Absent, “The Schneller Order”, Schneller Compound, Jerozolima (2019); The Dream of those who are awake, instalacja, “Hope”, Muzeum w Rishon LeZion (2019); FKŻ, “Sambation” (2018); Madonnas, “New Members”, Dom Artysty w Jerozolimie (2018); Splittings, 8. Izraelskie Biennale Ceramiki, Muzeum Eretz Israel, Tel Awiw (2016). 

KUMZITS. Seria interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza 

Come and sit, Przyjdź i usiądź, בוא/י שב/י. 

Brakuje nam wspólnych spotkań, bycia razem. Dlatego stworzyliśmy „Kumzits”, co po hebrajsku oznacza ognisko. Jesteśmy z Jerozolimy, Berlina i Krakowa. Wspólnie przygotowaliśmy 8 projektów artystycznych, które znajdziecie w przestrzeni miasta. Są one naszym symbolicznym ogniskiem. Choć większości z nas nie ma tu osobiście, możesz nas spotkać na całym Kazimierzu. Przyjdź i spędź z nami chwilę. 

 

Więcej informacji: https://www.jewishfestival.pl/pl/kumzits/

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, Goethe Institut i Urzędu Miasta Jerozolimy. 

Noa Arad Yairi 
Noa Arad Yairi 
Noa Arad Yairi 

Partnerzy festiwalu