Skopiuj link

KUMZITS: “Tent of Assembly” – Dan Farberoff & David Behar Perahia

01.01.1970 - 11:00 / Bulwar Kurlandzki, codziennie inna lokalizacja

Nadszedł potop. Jesteśmy w drodze, wyruszamy z domu w niepewną przyszłość, improwizując prowizoryczny schron. Kiedy wody się podnoszą, tratwa nomadów służy im jako kulturowa arka – miejsce przynależności. Dołącz do nas, usiądź z nami na chwilę, zanim będziemy zmuszeni udać się w dalszą drogę. 

 Poranna procesja z namiotem rozpoczyna się każdego dnia o 11:00 przed Chederem, ul. Józefa 36. Procesja zamknięcia – każdego wieczoru o 21:30 – znajdź miejsce na Bulwarach, w którym postawiliśmy dziś nasz namiot. 

 Dan Farberoff jest szwajcarsko-izraelskim artystą interdyscyplinarnym i filmowcem mieszkającym w Berlinie, pracującym głównie nad projektami mediated presence w formie site-specific. Jego dzieła zawierają elementy nowych mediów połączone z formami na żywo, dotykając kwestii świadomości, ucieleśnienia i więzi z miejscem. Dan współpracował z England National Ballet, Richard Alston Dance Company i światowej sławy choreografami, a jego dzieła były doceniane na festiwalach i emitowane przez duże stacje telewizyjne takie jak ABC czy 4 Channel, a także prezentowane na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Dan pracował jako artysta wideo dla polskiej produkcji LET’S DANCE CHOPIN podczas obchodów 200. rocznicy urodzin Chopina; ta produkcja, łącząca orkiestrę symfoniczną z przedstawieniem tańca współczesnego, którą współtworzył polski kompozytor Janusz Stokłosa, miała swoją premierę w Chinach w 2010 roku, gdzie reprezentowała Polskę na EXPO w Szanghaju. 

David Behar Perahia jest francusko-izraelskim artystą mieszkającym w Jerozolimie, pracującym głównie w formie site-specific. Bada pojęcie miejsca w celu odkrywania warstw tworzących kontekst lokalny. Podczas swoich procesów zadaje pytania o fizyczny proces aktywnej percepcji, uczestniczącego “widza” oraz dopasowanie materiałów dla danej sytuacji. Jego interwencje w miejsca i konteksty przekazują ludziom nową perspektywę postrzegania ich kontekstu lokalnego i zapraszają do stworzenia silnego poczucia miejsca. Jego najnowsze projekty rozwijały się poprzez kontakt z ludźmi i społecznościami w danych lokalizacjach, aktywnie uczestniczących w różnych etapach tworzenia. David podchodzi do sztuki z perspektywy innych obszarów eksploracji: fizyki, chemii i architektury. 

We współpracy z: Oskar Krasoń & Adam Zduńczyk 

 

KUMZITS. Seria interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza 

Come and sit, Przyjdź i usiądź, בוא/י שב/י. 

Brakuje nam wspólnych spotkań, bycia razem. Dlatego stworzyliśmy „Kumzits”, co po hebrajsku oznacza ognisko. Jesteśmy z Jerozolimy, Berlina i Krakowa. Wspólnie przygotowaliśmy 8 projektów artystycznych, które znajdziecie w przestrzeni miasta. Są one naszym symbolicznym ogniskiem. Choć większości z nas nie ma tu osobiście, możesz nas spotkać na całym Kazimierzu. Przyjdź i spędź z nami chwilę. 

 

Więcej informacji: https://www.jewishfestival.pl/pl/kumzits/

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, Goethe Institut i Urzędu Miasta Jerozolimy. 

Dan Farberoff
David Behar Perahia

Partnerzy festiwalu