Skopiuj link

KUMZITS: „Nashkevellin” – Andi Arnovitz & Cornelia Renz

01.01.1970 - 11:00 - 19:00 / Kazimierz | różne lokalizacje

Na ulicach Kazimierza dzielimy się z tobą naszymi doświadczeniami, frustracjami i nadziejami czasu pandemii. Plakaty, które stworzyłyśmy ukazują kawałek naszego życia w Jerozolimie, Krakowie i Berlinie – życia kobiet, matek i córek, ale także artystek. Czy masz świadomość, jak Covid pogorszył i tak już złą sytuację? 

Czas trwania: 25.06 – 4.07, 24/7 

Lokalizacja: cały Kazimierz 

Andi Arnovitz mieszka i pracuje w Jerozolimie, w Izraelu. Jest artystką konceptualną, wykorzystującą technikę akwaforty, informację cyfrową i różne formy druku, jak również materiał, nici, a nawet porcelanę, z których tworzy swoje prace, książki, a także instalacje. Jej dzieła zgłębiają napięcia istniejące w obszarze religii, płci i polityki. Jej prace były prezentowane w Anglii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Hiszpanii, Polsce, Finlandii, Francji, Niemczech, Litwie, Kanadzie, Włoszech, Bułgarii i na Majorce, zarówno w formie pokazów indywidualnych, jak i licznych wystaw zbiorowych. Jej prace trafiły do wielu kolekcji prywatnych tak w Stanach Zjednoczonych, jak w Europie, jak również do zbiorów uniwersyteckich, muzealnych i instytucji takich jak Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Biblioteka Narodowa Izraela, Muzeum Sztuki w Ein Harod, Muzeum Islamskie, Muzeum Uniwersyteckie Jesziwy, Muzeum Diaspory, Uniwersytet Yale, UCLA oraz Muzeum Historii Amerykańskiej Smithsonian. 

Cornelia Renz mieszka i pracuje w Berlinie i Tel Awiwie. W swojej pracy bada kulturowe wzory do naśladowania, wskazując, że wszystko, co uznajemy za “naturalne”, zostało tak naprawdę społecznie ukształtowane przez te wzory. Pochodzi z niezamożnej rodziny niezwiązanej ze sztuką, która jednakże zaszczepiła w niej zainteresowanie kulturą bawarskich kościołów, a później symboliką Vanitas i “świętymi ciałami” – bogato zdobionymi relikwiami całego ciała – wciąż pozostającymi w centrum jej twórczości. Niedawno zaczęła zgłębiać życiorys swojej babci, która miała kiedyś możliwość emigracji do Jerozolimy, ale zdecydowała się pozostać w Bawarii; oraz swojego ojca, który miał korzenie rumuńsko-niemieckie i w wieku 17 lat wstąpił do SS. W swojej praktyce artystycznej Cornelia łączy technikę dwuwymiarową z odnalezionymi nagraniami, instalacjami i dziełami innych artystów, na przykład na indywidualnej wystawie “Heimspiel” w Kunsthalle Memmingen i Kunsthaus Erfurt w 2020 roku. Jest laureatką grantu Art Cube Artists’ Studios w Jerozolimie, stypendium Schloss Balmoral, stypendium Villa Aurora (Los Angeles) i nagrody Schering Foundation Art Award. 

Andi Arnovitz & Cornelia Renz 

we współpracy z Hila Lulu Lin Farah Kufer Birim, Iwona Demko, Angela Hampel, Malwina Niespodziewana, Joanna Pawlik, Tanja Seltzer, Nomi Tannhauser 

 

KUMZITS. Seria interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza 

Come and sit, Przyjdź i usiądź, בוא/י שב/י. 

Brakuje nam wspólnych spotkań, bycia razem. Dlatego stworzyliśmy „Kumzits”, co po hebrajsku oznacza ognisko. Jesteśmy z Jerozolimy, Berlina i Krakowa. Wspólnie przygotowaliśmy 8 projektów artystycznych, które znajdziecie w przestrzeni miasta. Są one naszym symbolicznym ogniskiem. Choć większości z nas nie ma tu osobiście, możesz nas spotkać na całym Kazimierzu. Przyjdź i spędź z nami chwilę. 

Więcej informacji: https://www.jewishfestival.pl/pl/kumzits/

 

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, Goethe Institut i Urzędu Miasta Jerozolimy. 

Cornelia Renz
Andi Arnovitz

Partnerzy festiwalu