Skopiuj link

KUMZITS: “64.000 Stones” – R. Stein Wexler

01.01.1970 - 11:00 - 19:00 / ul. Izaaka (synagoga Izaaka), ul. św. Wawrzyńca 3, podwórko pomiędzy ulicami Józefa 12 a Meiselsa 19

Echo żydowskiego życia oraz traumy jest wszechobecne w Krakowie, powszechnie przetwarzane w towar na sprzedaż. Turystom oferuje się tu pamiątki, ja oferuję ci kamienie. Układanie małych kamyków na grobach jest żydowską tradycją. Spacerując po mieście, połóż je kiedykolwiek i gdziekolwiek zechcesz.

Czas trwania: 24/7 

Lokalizacje: ul. Izaaka (synagoga Izaaka), ul. św. Wawrzyńca 3, podwórko pomiędzy ulicami Józefa 12 a Meiselsa 19 

SteinWexler jest queerową żydowską artystką i urbanistką z podwójnym obywatelstwem Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Pracuje w publicznej przestrzeni miejskiej, gdzie projektuje i kuruje dzieła sztuki, które podkreślają istnienie uciszanych tożsamości. Obecnie zgłębia niemiecką “Wilkommenskultur” i rolę, jaką ta wartość odgrywa (lub nie) w biurokratycznym procesie imigracyjnym. Pracuje również nad projektem odkrywającym warstwy historii pod berlińskim Haus der Statistik, w dawnej modelowej dzielnicy radzieckiej, która niedługo ma zostać uznana za obiekt dziedzićtwa UNESCO, ale również w miejscu, gdzie niegdyś stał żydowski dom seniora. Poprzednio Wexler była kuratorką publicznych interwencji artystycznych w centrum miasta Durham w Karolinie Północnej (Stany Zjednoczone), gdzie rozwinęła pierwszy program sztuki publicznej i pomogła w kształtowaniu miejskiej polityki artystycznej jako członkini Rady Doradztwa Kulturalnego. Stein tworzy także prace studyjne z papieru i metalu. 

Posiada dyplom magisterski z planowania miejskiego i regionalnego, z naciskiem na rozwój gospodarczy poprzez sztukę, który uzyskała na UNC Chapel Hill, gdzie była stypendystką Parkera, a jej projekt magisterski został oceniony jako jeden z najlepszych. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie z literatury angielskiej na UC Berkeley. Urodzona i wychowana w Kalifornii, obecnie mieszka w Berlinie, gdzie jest członkinią Fundacji Alexandra von Humboldta w ramach berlińskiego Zentrum für Kunst und Urbanistik. 

KUMZITS. Seria interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza 

Come and sit, Przyjdź i usiądź, בוא/י שב/י. 

Brakuje nam wspólnych spotkań, bycia razem. Dlatego stworzyliśmy „Kumzits”, co po hebrajsku oznacza ognisko. Jesteśmy z Jerozolimy, Berlina i Krakowa. Wspólnie przygotowaliśmy 8 projektów artystycznych, które znajdziecie w przestrzeni miasta. Są one naszym symbolicznym ogniskiem. Choć większości z nas nie ma tu osobiście, możesz nas spotkać na całym Kazimierzu. Przyjdź i spędź z nami chwilę. 

 

Więcej informacji: https://www.jewishfestival.pl/pl/kumzits/

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, Goethe Institut i Urzędu Miasta Jerozolimy. 

R. Stein Wexler

Partnerzy festiwalu