Skopiuj link

Koncert zamknięcia: Gurgulitza

04.07.2021 - 21:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36

Gurgulitza to berlińskie trio śpiewacze ze świętą misją tchnięcia ducha w dawne pieśni ludowe i wykonywania ich dla nowej publiczności. W swoich podróżach Madlen Stange, Netta Shahar i Nitsan Bernstein zbierają skarby polifonii i zgłębiają techniki wokalne. Z materiałów, które gromadzą po całym świecie, tworzą teatralne spektakle muzyczne, które obejmują improwizację wokalną i udział publiczności.

Od czasu swojego powstania w 2018 roku, zespół jest zapraszany do udziału w wielu festiwalach, takich jak Musrara Mix 2019 (Izrael) i Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej 2021 (Polska) oraz do programu kulturalnego Rady Centralnej Żydów w Niemczech w 2020 roku. Ponadto zespół otrzymał stypendium Rady Kultury i Sztuki Mifal HaPais (Izrael) w celu stworzenia nowego projektu, którego premiera odbędzie się w 2022 roku. Każda członkini tria wywodzi się z innego środowiska muzycznego, ma inny styl wykonawczy i inne podejście artystyczne. Występując razem na scenie, łączą odległe światy, tworząc spektakularną mozaikę głosów i niezwykłą tkankę artystycznej ekspresji. Gdziekolwiek występują, Gurgulitza potrafi zahipnotyzować publiczność podczas każdego występu i zabrać ją w fascynującą muzyczną podróż.

W wielu tradycjach rytuał spotykania się wokół ognia i wspólnego śpiewania służył łączeniu wszystkich członków społeczności. Mężczyźni, kobiety, a także starsze i młode pokolenia wioski siadały razem, grzejąc się i łącząc ze sobą głosami. Nasz repertuar, na który składają się pieśni z różnych krajów, m.in. z Bułgarii, Gruzji czy Grecji, wywodzi się z tych tradycji ludowych. Zapraszamy publiczność do włączenia się w kameralną atmosferę dawnego rytuału i przyłączenia się do nas, aby stworzyć potężną polifonię.

Gurgulitza zdj. Merav Maroody
Gurgulitza zdj. Merav Maroody
Gurgulitza zdj. Merav Maroody

Partnerzy festiwalu