Skopiuj link

Klasyka w południe: Marimbazzi Duo

27.06.2021 - 12:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36 | live: 30.jewishfestival.pl

Festiwalowa odsłona chederowego cyklu koncertów muzyki klasycznej. W niedziele o 12:00 gramy kameralnie i klasycznie. Bez pompy sterylnych sal koncertowych, bez dystansu między wielką sceną a publicznością, bez eleganckich strojów, bez zbędnego nadęcia.

Wracamy do źródła muzyki kameralnej, tworzonej z myślą o niewielkich, prywatnych przestrzeniach. Tym razem spotykamy się w festiwalowym namiocie, centrum tegorocznego FKŻ. Przyjdźcie sami, z rodziną, znajomymi i przy kawie, herbacie czy lampce wina posłuchajcie świetnej klasycznej muzyki.

Marimbazzi duo to zespół składający się z dwóch utalentowanych perkusistów studiujących na Akademii Muzycznej w Katowicach: Pawła Dyyaka oraz Jakuba Kołodziejczyka, których łączy pasja do tworzenia muzyki. Ich współpraca rozpoczęła się w 2015 roku z inicjatywy prof. Leona Olejniczaka – ich pedagoga – który dostrzegł możliwość połączenia dwóch swoich podopiecznych w jeden zespół.

Z czasem praca artystów zaczęła przynosić zdumiewające efekty, w postaci zdobycia wielu nagród na rozmaitych konkursach. Dzięki tym osiągnięciom mogli oni nagrać swoją debiutancka płytę. Oryginalny styl oraz osobowość sceniczna Marimbazzi duo znalazła uznanie u wielu cenionych muzyków zarówno z Polski jak i zagranicy. Technika gry artystów stoi na zaawansowanym poziomie, dzięki czemu zespół nie musi ograniczać się do jednego gatunku muzycznego. Perkusiści odnajdują się zarówno w repertuarze klasycznym, jazzowym, współczesnym czy awangardowym. Przekłada się to na szeroki wybór utworów, które mogą zaprezentować, a tym samym słuchacz ma możliwość doznania wielu kontrastujących ze sobą emocji.

Marimbazzi duo dzięki swojemu niepowtarzalnemu brzmieniu oprócz zaproszeń na wiele istotnych wydarzeń kulturalnych w Polsce i zdobycia wielu nagród na rozmaitych konkursach, miało zaszczyt otrzymać stypendium polskiego Ministra Kultury za całokształt swoich osiągnięć w latach 2016/2017.

Jakub i Paweł otrzymali także stypendia z programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska” w latach 2017, 2019 i 2021.

Program koncertu

Philip Glass – Etude No. 6
Paweł Dyyak – Shapes of Fire
David Friedman & Dave Samuels „Carousel”
Ivan Trevino „Catching Shadows”
Tomaz Goliński „Purity II”
Johann Gottried Walther „Concerto del Signore Giuseppe Meck”
Avner Dorman „Udacrep Akubrad”

Marimbazzi Duo: Jakub Kołodziejczyk, Paweł Dyyak

Partnerzy festiwalu