Skopiuj link

Kazimierz – Opowieść Osobista

30.06.2021 - 17:30 / początek: Cheder, ul. Józefa 36

Tańcząc z cieniami. Tańczyłem z cieniami wtedy, kiedy po raz pierwszy przekroczyłem bramy Żydowskiego Miasta Kazimierz i tańczę wciąż z cieniami po trzydziestu trzech latach istnienia Festiwalu.

Chasydzi powiadają, że są trzy sposoby, aby poradzić sobie ze smutkiem po śmierci bliskich – możesz zamknąć się przed światem i skamienieć, możesz płakać i modlić się płaczem, bo jakimi słowami wyrazić żal? Lub możesz śpiewać i tańczyć. Przyznaję, ten trzeci sposób jest najtrudniejszy, ale nie ma dla mnie innego sposobu, odkryłem to jednak po latach, szczególnie po tym, jak zrozumiałem w końcu, że choć ciała płoną, to nie płoną dusze.

Chodziłem, chodziłem, chodziłem, tańczyłem, śpiewałem, tańczyłem, chodziłem za dnia po pustym mieście, chodziłem po śladach, które świecą w nocy, tańczyłem w ciemnych bramach w których płonął ogień, oddychałem dymem z opuszczonych domów i słodkim, chłodnym powietrzem w synagodze Tempel. Jeśli ktoś z Państwa chciałby przejść ze mną drogą pomiędzy „wczoraj” i „dziś”, w jakimś sensie tutejszą drogą Festiwalu i mojego życia, jeśli ktoś chce poznać miejsca i postaci Żydowskiego Miasta Kazimierz, których już tu nie ma, ale za to są we mnie, jeśli nie lękacie się opowieści o życiu i śmierci, ale nade wszystko o życiu – zapraszam serdecznie.

Ilość miejsc ograniczona (15 osób), bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie 30.jewishfestival.pl

Janusz Makuch

Partnerzy festiwalu