Skopiuj link

Golem

29.06.2021 - 20:30 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36 | live: 30.jewishfestival.pl

rojekcja filmu niemego „Golem” (1920), reż. Paula Wegener i Carl Boese z muzyką na żywo.

W średniowiecznym getcie praskim Żydzi mają, z polecenia cesarza, zostać wygnani. Aby temu zapobiec Rabin Löw powołuje do życia Golema. Władca w obawie przed ożywioną, glinianą figurą cofa rozkaz. Potwór jednak, pod wpływem nowego układu gwiazd występuje przeciwko cesarzowi i swojemu twórcy. Film z 1920 należy do nurtu ekspresjonistycznego i jest do tej pory uważany za wybitne dzieło niemieckiej sztuki filmowej. Scenografię do filmu stworzył m.in. Hans Poelzig, jeden z najważniejszych twórców Bauhausu.

SARAPATA x Marcela Rybska, muzycy niegdyś tworzący zespół SALK, postanowili się spotkać na zaproszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej, aby zagrać na żywo muzykę do filmu „Golem”. Oryginalnym twórcą muzyki do filmu był Hans Landberger.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie.

Film został odrestaurowany w roku 2018 przez Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung; Cinematek (Royal Film Archive of Belgium).

Streaming na żywo będzie dostępny po wpisaniu hasła, które będzie można otrzymać po wysłaniu e-maila do dnia 27 czerwca  na adres office@jewishfestival.pl

 

współpraca:

"Golem" reż. Paul Wegener

Partnerzy festiwalu