Skopiuj link

Copernicus – A Dark Matter Experience

28.06.2021 - 22:00 / Collegium Maius / streaming live: 30.jewishfestival.pl

W czasach, gdy nauka jest krytykowana, a pojęcie prawdy atakowane, historia Mikołaja Kopernika staje ważniejsza niż kiedykolwiek. Dark Matter, synth-popowy duet z Izraela, stworzył oryginalne muzyczne widowisko inspirowane życiem i twórczością tego wielkiego badacza.

Spektakl powstał specjalnie na zamówienie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, mieście, w którym ongiś mieszkał i studiował Kopernik. Rewolucyjne odkrycie Kopernika, że Ziemia nie jest centrum wszechświata, ale kręci się wokół Słońca, zmieniło historię nauki i podejście człowieka do rzeczywistości. To audiowizualne przedstawienie to opera electro-disco, która jest hołdem dla odkrycia, pism i koncepcji Kopernika. Utwory opowiadają o otaczających nas planetach, sile słońca, wielkości wszechświata i pięknie gwiazd. W spektaklu wystąpi doskonała polska wykonawczyni Erith, która wraz z porywającą projekcją wizualną zabierze w hipnotyczną podróż publiczność zgromadzoną w wyjątkowej przestrzeni Collegium Maius. Projekt jest wspierany przez Instytut Polski w Tel Awiwie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Dark Matter (Ira Nussbaum i Nadav Direktor) to pochodzący z Izraela duet synth-popowy. Fascynują ich kosmos, filmy i prawdziwa miłość. Ich debiutancki album ukazał się w 2020 roku i jest wyimaginowaną ścieżką dźwiękową do epopei o kosmosie, którą sobie wymyślili. Ich muzyka jest zabawna, optymistyczna i romantyczna. Ich występy na żywo zawierają też unikalne wizualizacje, które wraz z muzyką tworzą hipnotyczne doznania.

https://uganda.bandcamp.com/album/dark-matter

Erith nie gra zwykłych koncertów… Jej solo acty to elektroniczne show, podczas których artystka wciąga publiczność do swojego kosmicznego świata. Erith loopuje poszczególne sample, do których dogrywa instrumenty, śpiewa, a jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny taniec i towarzysząca mu gra świateł. Jako laureatka konkursu Firestone – Headliners Of Tomorrow wystąpiła na ostatnim Open’er Festivalu, a w tym roku ukazał się jej drugi album – Miasto Snów.  W ciągu swojej kariery zagrała na takich wydarzeniach, jak Malta, Europejskie Targi Muzyczne CJG, Spring Break, Ars Cameralis, czy Soundrive Festival. Ma na koncie ponad 100 koncertów klubowych w Polsce za granicą, m.in. w Berlinie, Lipsku, Pradze, we Lwowie i na Samsara Festival Europe (Węgry).

Współpraca:

Dark Matter
Erith

Partnerzy festiwalu