Skopiuj link

Baharim. Koncert z pustyni Negew: Gad Tidhar

01.07.2021 - 21:00 / Namiot FKŻ, ul. Józefa 36 | live: 30.jewishfestival.pl

Kocham pustynię. W ciągu ostatnich dziesięciu lat starałem się spędzać tam jak najwięcej czasu, siedząc w pustych kanionach i spoglądając z nienazwanych szczytów gór.

Muzyka, którą dla Was zagram, została skomponowana wyłącznie przeze mnie. Niektóre utwory pochodzą z mojego albumu zatytułowanego Baharim. Kompozycje w większości powstają jako marzenie, które pojawia się w mojej głowie, kiedy wychodzę na zewnątrz. Uchwycenie tego snu, tej melodii, jest jak próba złapania małej chmurki lub smugi dymu, nie niszcząc jej ani nie psując jej piękna.
Zagram sam. Struny lutni ud brzmią jak echo pustynnego krajobrazu. Suchy wiatr pomiędzy górami a strunami. Moim celem i nadzieją jest uspokojenie waszych myśli. Zabranie was w podróż na waszą wewnętrzną pustynię. Ku prostej radości ze słuchania muzyki.

Gad Tidhar urodził się w Izraelu w 1983 roku. W wieku 22 lat, po latach gry na gitarze, kupił swoją pierwszą lutnię ud i zaczął uczyć się tradycji muzycznej Wschodu – makamów z Turcji, Persji i Arabii. Tidhar uczył się muzyki u mistrzów i wirtuozów, takich jak Piris Eliyahu, Nizar Rouhana czy Ross Dali.
W 2010 roku wraz z Royem Smilą i Refaelem Benem Zichrym założył Faran Ensemble. W 2017 roku ukazał się jego pierwszy solowy album na lutnię ud zatytułowany Baharim.
W swojej grze Gad łączy wszystko, czego się nauczył – turecką ornamentykę, arabską technikę gry, perską dynamikę – wszystko to przeplata się z jego niepowtarzalnym stylem, dzięki któremu Gad jest w stanie wyrazić świat, który go inspiruje – pustynię i jej dziką faunę, wielbłądy, które pasa oraz ciszę i spokój przyrody.

https://gadtidhar.bandcamp.com/album/baharim
https://www.youtube.com/c/GadTidharOud

Gad Tidhar

Partnerzy festiwalu